Plašas diskusijas izraisījis incidents ar šaušanu Biķernieku mežā. Iedzīvotāji, kas šo vietu regulāri izmanto pastaigām, atzīst – suņi bez pavadas tur sastopami bieži. Tomēr ne mazāk satrauc arī cilvēki, kas skrējienā dodas ar pielādētu šaujamo.

Par incidentu ar šaušanu Biķernieku mežā policija varētu sākt kriminālprocesu pret sportistu Raimondu Elbakjanu. Par to tiks lemts, kad būs zināmi ekspertīžu rezultāti par «Vienotības» biedram Sigordam Stradiņam nodarīto miesas bojājumu pakāpi.

Biķernieku meža incidentā iesaistīto versijas par notikušo ļoti atšķiras. Jauniešu kustības «Getto games» tēvs Raimonds Elbakjans «Panorāmai» svētdien skaidroja, ka mežā sastaptais skrējējs ne tikai vairākkārt izšāvis no ieroča «Makarov», bet arī draudējis viņa ģimenei, tāpēc viņš nepazīstamo atbruņojis.

Pats Stradiņš atzīst – tiešām divreiz izšāvis no līdzpaņemtā ieroča, bet šāvienus raidījis gaisā, lai aizbiedētu suni, kas viņam skrējiena laikā grasījies uzbrukt. Suņa saimnieka un citu cilvēku tuvumā neesot bijis.

«Tur to suņu saimnieku, kas ved suņus bez pavadas, bez uzpurņa, ir ļoti daudz. Un ir bijis diezgan daudz situāciju, kad man skrien visādi suņi, tie lielie bez uzpurņiem, brīvā dabā. [..] Es visu dzīvi, vienmēr esmu ņēmis līdzi [ieroci], jo, kad suns liekas virsū un ne saimnieka, ne kā nav.. Ar draugiem arī esmu runājis, ir sakosti,» klāstīja Stradiņš.

Par spīti vēsajam laikam, arī pirmdien Biķernieku mežā sastopami gan skrējēji, gan māmiņas ar ratiņiem. Bet patīkamākos laikapstākļos šī ir tiešām ļoti populāra pastaigu vieta.

«Gadās, ka ir lieli suņi bez saites, tas nav tik labi, es domāju, jo šeit arī ar bērniem pastaigājas, nu tā, nevis ratiņos, bet skraida pa mežu, un tie lielie suņi nav labi. [..] Es saprotu, jā, ka suņiem arī gribas pastaigāties, paskriet, bet varbūt vajag kādas speciālas vietas norīkot,» sprieda jaunā māmiņa Anna.

«Suņi ir diezgan bieži, bet jāsaka, ka nav bijušas problēmas ar suņiem, var just, ka viņi ir mācīti un paklausīgi saviem saimniekiem,» stāstīja skrējējs Uldis.

Viņš gan norādīja – laist suni mežā bez saites ir riskanti. Savukārt Maijas kundze, kas pastaigā izvedusi veco, jau aklo Nerro, uzskata – katra suņa saimniekam pašam jāizvērtē riski.

«Ja tu par savu suni neesi drošs, tad labāk saite. Bet ir mazie sunīši, kāda tur saite… Varbūt vienīgi viņu pašu dēļ, lai viņi nenoklīst. Lieliem suņiem tā ir saimnieku darīšana, man liekas, mūsdienās cilvēki pietiekami saprātīgi, ja iet uz mežu, taču domā, ko viņi dara,» sacīja Maijas kundze.

Likums atļauj pastaigāties ar suni bez pavadas arī pilsētas mežos, ja vien attiecīgā pašvaldība nav lēmusi citādi. Saimniekam gan jāatrodas pietiekami tuvu, lai nepieciešamības gadījumā dzīvnieku spētu savaldīt. Policijā skaidro, ka likums ļauj sevi aizstāvēt ar šaujamieroci ne tikai dzīvnieka reāla uzbrukuma gadījumā, bet arī sajūtot apdraudējumu.

«Ja suns vienkārši skraida bez uzpurņa un kāds cilvēks var uzskatīt, ka viņš tuvojas, skrien virsū un tas ir apdraudējums, suņa saimniekam ir jārēķinās, ka ir gadījumi, kad var tikt lietots ierocis. [..] Protams, var izdarīt secinājumu, ka apdzīvotā vietā tā kā nevar, bet tas ir aplams secinājums. Secinājums ir tāds, ka nedrīkst to darīt, ja apdraud citu personu. Jo vienā brīdī šī apdzīvota vieta ir tāda, kur nevarētu lietot ieroci, citā gadījumā tā ir vieta, kur neatrodas cilvēki un var lietot ieroci,» skaidroja Valsts policijas Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja priekšnieks Andris Sudārs.

Vai Stradiņš kādu apdraudējis vai ne, policija skaidro administratīvās lietas izmeklēšanā. Vienā no trim par notikumu sāktajām administratīvajām lietām tiks vērtēta arī šāvēja rīcība. Policija gan norāda – dzīvnieku īpašniekiem jārēķinās ar satraukumu, ko citos var izraisīt liels suns bez pavadas un uzpurņa.

Savukārt Elbakjanam par miesas bojājumu nodarīšanu var draudēt arī kriminālatbildība. Kopumā ieroča turēšanas atļauja pašaizsardzības nolūkiem šobrīd izsniegta 11 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Deviņiem tūkstošiem ir arī nēsāšanas atļauja.

Jau ziņots, ka Biķernieku mežā bijušais Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja vietnieks Sigords Stradiņš («Vienotība») raidījis brīdinājuma šāvienus suņa virzienā, kas tam, iespējams, uzbrucis. Pateicoties vairākiem garāmgājējiem, vīrieti izdevās aizturēt.

Par notikušo ierosinātas trīs administratīvās lietas. Pirmā par ieroču nēsāšanas noteikumu iespējamu pārkāpšanu. Vīrietim bijusi ieroča atļauja, taču ierocis uz laiku tagad atsavināts. Otra lieta par iespējamu dzīvnieku turēšanas pārkāpumu, vedot pastaigā suni bez pavadas un uzpurņa. Un trešā lieta par iespējamu miesas nodarījumu nodarīšanu - cilvēkam, kurš aizturēja šāvēju.

Lasīt un pievienot komentāru
VISI VIDEO
Saturs drīz būs pieejams