Lai mazinātu risku saistībā ar Āfrikas cūku mēra draudiem, valsts un nevalstiskās organizācijas vienojušās par kopīgu sadarbību meža cūku skaita samazināšanā, informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Anna Joffe.

PVD speciālisti kopā ar Valsts meža dienesta (VMD), mednieku biedrību pārstāvjiem, Mežzinātnes institūta «Silava», Zemkopības ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās ministrijas (VARAM) un Aizsardzības ministrijas speciālistiem šodien turpināja diskusiju par profilaktiskajiem pasākumiem mēra izplatības ierobežošanai. Kā labākais šī brīža situācijas risinājums tika pieņemts lēmums par meža cūku populācijas samazināšanu, tādējādi mazinot risku Āfrikas cūku mēra izplatībai Latvijā.

Sanāksmes gaitā visi tās dalībnieki atbalstīja viedokli par meža cūku skaita samazināšanas nepieciešamību, šajā sezonā pēc iespējas nomedījot visu pieļaujamo nomedīšanai plānoto skaitu - 66 000 dzīvnieku. Ja pieļaujamais nomedījamais meža cūku skaits kādā vietā tiks nomedīts, VMD pēc medību tiesību lietotāja pieprasījuma izsniegs meža cūku medību atļaujas virs pieļaujamā nomedījamo meža cūku skaita 2013.-2014.gada medību sezonā.

Laboratoriskajai izmeklēšanai, neskaitot pierobežas teritoriju, kur jau tiek veikta pastiprināta laboratoriskā kontrole, iesniedzamo nomedīto mežacūku paraugu skaits sadarbībā ar VMD tiks sadalīts atbilstoši konkrētās vietas populācijas lielumam un slimības izplatības riskam. Kopējais izmeklējamo paraugu skaits šogad ir 3000. Par šo asins un orgānu paraugu iesniegšanu PVD medniekiem maksās 21,34 eiro.

Kā liecina VMD informācija, iepriekšējās četrās medību sezonās vidēji nomedīts ap 60% no noteiktā pieļaujamā skaita (limita), kas reāli varētu būt viens no galvenajiem populācijas skaitliskās palielināšanas iemesliem.

Mednieki PDV teritoriālajās struktūrvienībās var saņemt informāciju par nepieciešamo paraugu skaitu, teritorijām, paraugu iesniegšanas un apmaksas kārtību. Tāpat no nākamās nedēļas PVD teritoriālajās struktūrvienībās varēs saņemt arī iepakojamo materiālu, kas ir svarīgs faktors kvalitatīvu paraugu iesniegšanai laboratorijā.

Kā ziņots, šonedēļ valdības sēdē apstiprināts finansējuma piešķīrums Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumiem - kopumā 1 352 949 eiro, kas tiks iedalīti Finanšu ministrijai, Zemkopības ministrijai (ZM), kā arī Iekšlietu ministrijai.

Tāpat valdība uzdeva ZM sagatavot priekšlikumus par veicamajiem pasākumiem mežacūku depopulācijas nodrošināšanai jeb izšaušanai un tiem nepieciešamo finansējumu un iesniegt izskatīšanai valdības sēdē 11.februārī.

Kā sēdē norādīja premjerministre Laimdota Straujuma (V), aprēķinot iespējamos izdevumus, no kuriem lielākie varētu būt saistīti ar ieceri maksāt par katru nošauto mežacūku 35 eiro, Zemkopības ministrijai vajadzētu pārskatīt patlaban pieejamos dažādu fondu un subsīdiju finanšu avotus un atturēties pieprasīt finansējumu no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Kā ziņots, PVD 24.janvārī saņēma informāciju, ka Lietuvas dienvidos, Alītas reģionā, divām nomedītām mežacūkām apstiprināta bīstamās infekcijas slimības vīrusa klātbūtne. Lietuvas atbildīgais dienests informēja, ka pēc slimības atklāšanas ir ieviesti slimības apkarošanas pasākumi, nosakot aizsardzības un uzraudzības zonas skartajā teritorijā.

Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus.

Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem. Šī kaite Latvijas teritorijā nekad nav reģistrēta.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO