
Programma, kurā ar "deepfake" tehnoloģijas palīdzību tiek izveidots viltus video ar bijušā ASV prezidenta Baraka Obamas seju
FOTO: AP/Scanpix
Lai arī 21. gadsimtā mūsu ikdienas dzīvi krietni atvieglo dažādi tehnoloģiskie sasniegumi un inovācijas, šķiet, ka uztvert pasauli ir tik sarežģīti, kā nekad - informācijas telpa ir neticami plaša un kļūst aizvien grūtāk atšķirt patiesu informāciju no maldiem. Nu šim kopējam apjukumam pievienojusies tehnoloģija, kas varētu līdz saknēm satricināt to, kam esam ticējuši līdz šim un burtiski likt vairs neticēt pašiem savām acīm.
Kas ir "deepfake"?
Vārds "deepfake" (no angļu val. - dziļi viltots) ir saliktenis - "deep" nāk no "deep learning" - mākslīgā intelekta mašīnmācīšanās veida, un vārda "fake" - viltots. Tā ir tehnoloģija, ar kuras palīdzību iespējams manipulēt video, dažas tā daļas reālistiski aizvietojot ar citām.
Savā vienkāršākajā un nekaitīgākajā formā, par "deepfake" sauc zemas kvalitātes video, kurā kādam populāram seriālu vai filmu varonim ir uzlikta cita cilvēka seja, šādi radot komisku iespaidu. Lai gan šī ideja nav nekas jauns, ar mūsdienu tehnoloģiju piedāvātajām iespējām ikviens var izveidot pats savu "viltus video" - šim nolūkam var izmantot visparastāko mājas datoru vai pat mobilo tālruni.
Video: Salīdzinājums starp parodiju un "deepfake" versiju
Viens no populārākajiem "deepfake" video varoņiem ir ASV prezidents Donalds Tramps - tas daļēji skaidrojams ar to, ka Internetā ir pieejams milzu lērums fotogrāfiju un video materālu no ASV vadītāja runām un intervijām. Ikviens, kuram ir pieeja attiecīgajai programmatūrai, var radīt reālistisku video, kurā viens no ietekmīgākajiem pasaules cilvēkiem saka vai dara burtiski jebko.
Pavisam nesen plašāku interneta lietotāju uzmanību pievērsa sociālajā tīklā "Instagram" izplatīts video, kurā "Facebook" dibinātājs Marks Zakerbergs lielās ar savu varu, ko viņam dod pieeja miljardiem lietotāju datiem. Taču arī šis video ir "deepfake".
Video: Reālistisks Marka Zakerberga "deepfake"
This ‘deep fake’ of Zuckerberg was part of an installation at #sheffdocfest that I went to last week - all about micro-targeted ads & elections. Lots of other celebrities were faked (cont...) pic.twitter.com/A6xCdwlUIn
— Jamie Bartlett (@JamieJBartlett) June 13, 2019
"Brīdi iztēlojieties - viens cilvēks, kurš pilnībā kontrolē miljardiem cilvēku zagtos datus: visus viņu noslēpumus, viņu dzīvi, viņu nākotni," simulētajā video saka Zakerberga digitālais atveids.
Kas īsti ir "deepfake" un kādus draudus tas rada?
Dators iemācās cilvēka seju
Jauno mediju mākslinieks Kristaps Biters sarunā ar "Apollo" atklāj, ka "deepfake" video veidošanai "izmanto datorprogrammas, kurām parāda divas sejas - oriģinālo, kurai grib nomainīt vaibstus un seju, kuru lietotājs vēlas uzlikt uz oriģinālās. Programmā "iebaro" no pāris simtiem līdz pāris tūkstošiem bilžu, tad tās algoritms atpazīst katras sejas unikālo struktūru un izveido reālistisku un kustīgu masku".

FOTO: Unsplash
Lai arī ļoti ticama rezultāta sasniegšanai nepieciešams jaudīgs dators un liels daudzums datu - bildēm, video, balss ierakstiem - diezgan reālistisku sniegumu iespējams iegūt pat ar telefona aplikācijas palīdzību - šajā gadījumā "deepfake" darbojas līdzīgi plašu popularitāti ieguvušajiem "Snapchat" un "Instagram" filtriem.
Nav grūti iztēloties, kādas iespējas ar šādas tehnoloģijas palīdzību paveras mūsdienās, kad savu bilžu publiska izrādīšana Interneta vidē ir kļuvusi par teju vai neatņemamu globālā tīmekļa lietotāja ikdienas sastāvdaļu. Līdzīgi ar politiķiem - mediju plašais jebkuras situācijas atspoguļojums nodrošina, ka viegli iespējams atrast dažādu ierēdņu un slavenību sejas bildes no visiem iespējamajiem rakursiem.