Virpuļviesuļa nopostītā saimniecība "Krastiņi" Balvu novadā

FOTO: Kristians Drake/Twitter

Virpuļviesulī nopostītā Balvu novada zemnieku saimniecība pateicoties cilvēku ziedojumiem un pašvaldības finansējumam savākusi apmēram vienu trešdaļu atjaunošanai nepieciešamo līdzekļu, bet saimniecība vērsusies arī pēc valsts atbalsta pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV), pastāstīja saimniecības īpašnieks Aldis Baranovskis.

Baranovskis pastāstīja, ka 6.jūlija viesuļvētrā ir izpostīta gandrīz visa saimniecība. Ne tikai sešas no septiņām ēkām, bet arī lauksaimniecības tehnika, klētī esoši graudaugi, sakņu dārzs un ābeļdārzs. Tāpat izpostītas mēbeles un iedzīve dzīvojamā mājā, kā arī pārrauti elektrības vadi.

Virpuļviesuļa rezultātā ēku fragmenti, šīfera gabali, stikli un dažādi priekšmeti izkaisīti apmēram 15 hektāru lielā teritorijā.

"Pirmajā brīdī man šķita, ka šeit nekas vairs nav glābjams. Labi, ka paši palikuši dzīvi. Tās pašas dienas vakarā ieradās ģimenes locekļi un jau nākamās dienas rītā sapratām, ka saimniecība tomēr jāatjauno," norādīja saimnieks.

Cerot uz sabiedrības atbalstu, Baranovska ģimenes locekļi bija ievietojuši sociālajos tīklos aicinājumu palīdzēt un jau pēc pāris stundām ieradās pirmie palīgi ar smago tehniku.

"Pirmais uzņēmums, kas atsaucās palīdzības aicinājumam bija kompānija "Sakret", kas uzdāvināja būvjavu, un solīja palīdzēt arī ar citiem materiāliem. Pēc tam piezvanīja uzņēmuma "Tode" pārstāvji, kas uzdāvināja jumta segumu divām ēkām. Tāpēc pirtij un klētij jau ir uzlikti jumti," skaidroja Baranovskis.

Kopš viesuļvētras nodarītajiem postījumiem saimniecībā katru dienu palīgā ierodas paziņas un sveši cilvēki, lai palīdzētu saimniecības atjaunošanas darbos. "Pirmajās dienās bija vairāk, tagad mazāk. Tie ir ģimenes locekļi, attāli radi, kaimiņi, draugi, darba kolēģi un brīvprātīgie no dažādām Latvijas vietām. Bija pat viens pensionāru pāris - Austrālijas latvieši," piebilda saimnieks.

Patlaban lielākā daļa teritorijas ir sakopta, tieši pateicoties brīvprātīgo palīgu atbalstam. Ja nebūtu brīvprātīgo palīgu un smagās tehnikas atbalsta, tad Baranovsku ģimenei būtu nepieciešams apmēram mēnesis, lai tikai savāktu viesuļvētras izmētātos mājas fragmentus un citus priekšmetus.

Viesuļvētrā visvairāk cietusi ir dzīvojamā māja. Mājai norauts jumts ar visu otro stāvu, izgāzta ārējā siena, iebrukuši griesti, sabrucis skurstenis un norauta viena ēkas daļa, kur atradās koridors un pieliekamais. Patlaban māja ir attīrīta no gruvešiem un tiek mēģināts to saglābt. Ar trošu palīdzību tiek vilktas kopā un nostiprinātas mājas sienas un citas nesošās konstrukcijas. Mājas saglābšanā ļoti palīdz kāds inženieris, kurš atsteidzies palīgā televīzijā redzot sižetu par virpuļviesuli.

"Jaunu māju tik īsā laikā uzbūvēt ir praktiski neiespējami. Līdz rudenim obligāti jāatjauno kūts, savādāk 12 liellopiem, cūkām un vistām nebūs kur palikt. No jauna jāuzbūvē siena šķūnis, kurš tika pilnībā sagrauts līdz pamatiem," uzsvēra Baranovskis.

Saimnieks patlaban ir vienīgais kurš šobrīd paliek saimniecībā pa nakti. Viņš guļ mājas verandā, kurai vienīgajai pēc viesuļvētras bija palicis jumts. Agri no rīta ierodoties palīgi un saimniecības atjaunošana kopā ar ikdienas darbiem ilgst līdz par tumsai.

Patlaban kopā ar pašu līdzekļiem, 2580 eiro lielo atbalstu no Balvu novada pašvaldības, cilvēku ziedojumiem ir savākta apmēram viena trešdaļa atjaunošanai nepieciešamo līdzekļu. Par šiem līdzekļiem zemnieku saimniecība ir pasūtījusi kokmateriālus un citus būvniecībai nepieciešamos materiālus. Šobrīd vēl tiek veikti aprēķini, lai pasūtītu jumtu segumus un citus izbūvei nepieciešamos materiālus.

Lai Baranovsku ģimene saviem spēkiem un līdzekļiem pilnībā atjaunotu saimniecību, būtu nepieciešami vairāki gadi, taču Baranovskis norādīja, ka līdz rudenim būtu vajadzīgs dzīvojamai mājai, kūtij un lielajam šķūnim atjaunot jumtu.

Ņemot vērā minēto, saimniecība arī cer uz valsts atbalstu, tāpēc Baranovskis ir nosūtījis vēstuli premjerministram Krišjānim Kariņam (JV) ar lūgumu piešķirt valsts līdzekļus, lai varētu atjaunot saimniecībai vitāli nepieciešamo infrastruktūru.

Kā ziņots, 6. jūlijā pēcpusdienā Balvu novada Bērzpils pagastā pāris minūtēs virpuļviesulis nopostījis vairākas mājas. Vissmagāk ir cietusi zemnieku saimniecībā "Krastiņi".

Video: Latvijā plosījās negaiss

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO