FOTO: Ekrānuzņēmums no video

Sestdienas, 20. jūlija, vakarā sociālajos tīklos izplatīts videoieraksts, kurā redzams, kā Irānas revolucionārā gvarde izsēdina desantniekus no helikoptera uz britu tankkuģa "Stena Impero".

Sižetā izmantoti gan no ātrlaivas veikta videoieraksta fragmenti, gan arī Irānas helikopterī filmēti materiāli.

Bet tikmēr Irānas ietekmīgā Konstitūcijas uzraudzības padome sestdien paziņoja, ka britu tankkuģa "Stena Impero", uz kura atrodas arī viens Latvijas valstspiederīgais, sagrābšana Hormuza šaurumā ir atbildes reakcija uz tās tankkuģa aizturēšanu Gibraltārā pirms divām nedēļām.

Irānas Konstitūcijas uzraudzības padomes preses pārstāvis Abass Ali Kadhodaei ziņu aģentūrai "Fars" sacījis, ka "starptautiskajās tiesībās ir labi zināms savstarpējas rīcības likums", un Irānas darbības, "lai vērstos pret nelikumīgu ekonomisko karu un naftas tankkuģu sagrābšanu, ir šī likuma gadījums un ir balstīts starptautiskajās tiesībās".

Padome reti komentē valstiskus jautājumus, bet, kad tā izsaka viedokli, tiek uzskatīts, ka tā atspoguļo Irānas augstā līdera ajatollas Ali Hamenei uzskatus. Padome cieši sadarbojas ar ajatollu, kuram pieder pēdējais vārds valstiskos jautājumos.

Brīvai kuģošanai Hormuza šaurumā ir starptautiska nozīme, jo piektā daļa pasaules jēlnaftas eksporta notiek pa šo ūdens ceļu.

"Stena Impero", kas kuģo zem Lielbritānijas karoga un pieder Zviedrijas kompānijai "Stena Bulk", bija ceļā uz Saūda Arābiju, kad piektdien sadūrās ar zvejas kuģi, paziņoja Irānas ostas Banderabasā amatpersonas. Šajā ostā kuģis ir noenkurots.

Irānas Revolucionārā gvarde piektdien apstiprinājusi, ka Hormuza šaurumā sagrābusi britu tankkuģi "Stena Impero" ar 23 apkalpes locekļiem, kas "pārkāpis starptautiskās tiesības".

18 no apkalpes locekļiem, tostarp kapteinis, ir Indijas pilsoņi, bet pārējie apkalpes locekļi ir trīs Filipīnu pilsoņi, kā arī Latvijas un Krievijas valstspiederīgie. Irāna ir paziņojusi, ka visi apkalpes locekļi joprojām atrodas uz kuģa.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO