Kristīne Misāne

FOTO: personīgais arhīvs

Vēršoties Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) Kristīnes Misānes lietā, tiesai tiks argumentēts, ka vairākas nevalstiskās organizācijas ieslodzījuma vietās Dienvidāfrikā konstatējušas necilvēcīgus apstākļus, iespējamu seksuālu vardarbību un spīdzināšanu, par valdības lemto sēdes slēgtajā daļā intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" detalizētāk pastāstīja labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

Video: "900 sekundes"

Pēc viņas teiktā, šīs dienas laikā tapšot zināms, vai ECT pieņems Latvijas sūdzību.

Ministre arī atgādināja, ka Ģenerālprokuratūra ir sākusi kriminālprocesu pret Misāni.

Līdz ar to Dānijai būtu pamats viņu izdot aizturēšanai Latvijā, uzsvēra ministre.

Petraviča arī atklāja, ka viņai nav ziņu par to, ka kāds no Misānes tuviniekiem būtu vērsies pēc psiholoģiskās palīdzības Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā vai kādā no bāriņtiesām, tomēr, viņa lūdz to darīt, ja rodas tāda nepieciešamība. Ministre uzsvēra, ka pašas iestādes nevar griezties personīgi pie šiem cilvēkiem, jo nezina, vai palīdzība ir nepieciešama un, vai viņi to maz vēlas saņemt.

Kā vēstīts, valdība otrdien atbalstīja par Ārlietu ministrijas ierosinājumu Misānes lietā vērsties ar sūdzību ECT, pēc valdības sēdes žurnālistus informēja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

"Valdība lēma vērsties ECT Misānes lietā, sevišķi ņemot vērā, ka līdzšinējos tiesas procesos netika ņemti vērā argumenti par starptautisko organizāciju pausto par dažāda veida problēmām Dienvidāfrikas ieslodzījumu vietās, tostarp attiecībā pret vardarbību, sieviešu stāvokli utt. Šie argumenti netika ņemti vērā," sacīja ministrs.

Viņš piebilda, ka šādas lietas ECT praksē ir bijušas, tādējādi šajā jautājumā netiks atvēra jauna tiesvedības lapaspuse.

Vienlaikus ārlietu ministrs informēja, ka Latvija vērsīsies ECT tuvākajā laikā, jo iesniegums jau ir sagatavots. Tomēr esot jārēķinās, ka ECT lieta varētu tikt skatīta gadiem. "Lieta ir pietiekami interesanta," secināja ministrs.

Tāpat Rinkēvičs norādīja, ka valdība lūgs pagaidu noregulējumu par Misānes izdošanas liegumu, bet šajā jautājumā lēmumu pieņems tiesa, kuras lēmums būs jārespektē.

Ārlietu ministrs arī uzsvēra, ka valdības otrdienas lēmums un Ģenerālprokuratūras pieņemtais Eiropas apcietinājuma lēmums pret Misāni un nosūtītais aicinājums Dānijas kompetentajai iestādei viņu izdot Latvijai ir paralēli procesi.

Dānijas apgabaltiesa piektdien nolēma paturēt apcietinājumā par sava bērna nolaupīšanu Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) apsūdzēto Misāni, kas faktiski nozīmē, ka viņa 20.februārī tiks izdota šai valstij, iepriekš informēja Misānes pārstāvji.

Misānes pārstāvji iepriekš informēja, ka sieviete 2011. gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti.

Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem. Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018. gada maijā Misāne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki.

2018. gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

Šo lietu tika piedāvāts Pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču tas netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

Misāne kopš 2018. gada nogales atrodas apcietinājumā Dānijā, kur viņa tika aizturēta, jo Dienvidāfrikā (DĀR) tiek turēta aizdomās par sava bērna nolaupīšanu, kā arī viņai tiek inkriminēti citi pārkāpumi.

Dānijas tiesa pagājušajā nedēļā nolēma viņu neatbrīvot no apcietinājuma, kas faktiski nozīmē, ka 20. februārī viņa tiks izdota DĀR. Pēc Misānes pārstāvju sniegtās informācijas, piektdien tiesā tika vērtēts, vai sieviete būtu atbrīvojama, jo viņa varētu būt jau izcietusi sev piemērojamo sodu, vai arī viņa būtu izdodama tiesāšanai Dienvidāfrikai, kur viņai draud 15 gadu cietumsods par pašas bērna nolaupīšanu un citām apsūdzībām.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO