Pirkuma čeki

FOTO: Ieva Lūka/LETA

Šonedēļ gada jubileju atzīmēja pērn ieviestā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) čeku loterija, taču nākamgad, iespējams, tā vairs neturpināsies finansējuma trūkuma dēļ. Raidījums "TV3 Ziņas" skaidroja, kāds bijis pirmais čeku loterijas gads un kāda tai prognozējama nākotne.

1. jūlijā pirms gada ar īpašu likumu Latvijā ieviesa čeku loteriju. Tai var reģistrēt čekus vismaz piecu eiro vērtībā un tikt gan pie naudas, gan arī citām balvām.

VID apkopotajā statistikā redzams, ka loterija sākās vērienīgi – pirmajā mēnesī piedalījās vairāk nekā 100 000 cilvēku, iesniedzot 1,7 miljonus čeku. Tālāk ar atsevišķām svārstībām interesentu skaits sarucis, un šogad maijā piedalījās 57 000 cilvēki ar 1,2 miljoniem čeku.

Teju puse dalībnieku loterijā piedalījušies tikai vienu vai divus mēnešus, savukārt visus 11 mēnešus čekus reģistrējuši vien aptuveni 10% dalībnieku.

Lauvas tiesu čeku nākusi no mazumtirdzniecības nozares, izņemot motociklu un automašīnu pārdošanu.

Savukārt, paraugoties jau uz uzvarētājiem, redzams, ka vairums pie laimesta tikuši, iesniedzot no 11 līdz 50 čeku.

Gadījumi gan ir dažādi, astoņiem cilvēkiem izdevies tikt pie laimesta, iesniedzot tikai vienu čeku. Vairākiem gada laikā izdevies uzvarēt vairākas reizes. Vienam pat sešas. Šo gadījumu VID lūdza pārbaudīt platformas izstrādātājam "Mobilly", bet viss kārtībā – cilvēks bija iesniedzis vairāk nekā 4000 čeku, turklāt pakalpojumu grupā, kur iespēja laimēt lielāka. Kopumā tik centīgu cilvēku gan neesot daudz, un visticamāk, tie ir tirdzniecības vietu darbinieki.

VID pārstāvji atzinīgi izsakās par čeku loteriju, iegūts daudz vērtīgu datu, indikācijas, ka izdevies zināmā mērā arī mainīt nodokļu maksātāju uzvedību.

Čeku loterijas dati bijuši arī kā Latvijas kopējās ekonomikas asinsrites spogulis. Aprīlī, Covid-19 krīzēs epicentrā, kritums, tagad atgriezusies stabilitāte.

Čeku loterija arī palīdzējusi atklāt nelikumības. Pagaidām gan datu potenciāls vēl netiek izmantots pilnībā, uzņēmumi vēl nav iesnieguši savus gada pārskatus.

Nekādas izmaiņas čeku loterijā patlaban netiek plānotas, tai skaitā attiecībā uz daudz pieprasīto čeku fotografēšanas iespēju, lai nebūtu manuāli jāievada dati. Gluži vienkārši turpmākajiem gadiem čeku loterijai vairs nav finansējuma, tāpēc nav arī nekādu uzlabojumu.

Pašreizējais gada budžets loterijai ir aptuveni 650 tūkstošu eiro. Finanšu ministrs Jānis Reirs, kurš patlaban visai aktīvi konfliktē ar VID vadību, nepieciešamo naudu gan nesola.

"Priekšlikums čeku loterijas turpināšanai virzāms atbalstīšanai tikai pēc pilnvērtīga šī pasākuma novērtējuma un tādā gadījumā, ja efektivitāte būs pierādīta ar konkrētiem datiem," uzsver Reirs.

Kad izvērtējums varētu notikt, skaidrības nav, taču par turpmāku finansējumu, visticamāk, būs jālemj kontekstā ar nākamā gada valsts budžetu.

Video: "TV3 Ziņas"

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO