Dators. Ilustratīvs attēls

FOTO: pixabay.com

Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapa līdz ar citām valsts iestāžu vietnēm piedzīvo vērienīgas izmaiņas. Lai padarītu arī tās lietotājiem saprotamākas, uzsākts pilotprojekts un 13 iestādes savu "virtuālo seju" pēc iespējas vienkāršojušas, ziņo "TV3 ziņas".

Pirmās vienotā dizaina mājaslapas var aplūkot adresē https://mk.gov.lv/timeklvietnes. Eksperimentā piedalās vairākas ministrijas. Lai apmeklētu to lapas, jāpiekrīt sīkdatņu lietojumam.

Veselības inspekcijas lapā kā pirmā aktualitāte parādās iespēja uzzināt jaunumus par Covid-19. Uzspiežot uz to, gan tehniska neraža – lapa nav atrasta. Arī Vides ministrijas lapa izskatās visai nepārskatāmi.

Pārējās lapas gan šķiet ieturētas vienkāršā, līdzīgā stilā – vienkāršas un saprotamas. Šis pilotprojekts ir mēģinājums valsts iestāžu lapas padarīt cilvēcīgākas, tāpat arī apvienot to apsaimniekošanu, kas šobrīd ir visai haotiska.

"Šobrīd to dara katra iestāde pati – cik nu var, kādas ir iespējas un redzējums. Kā šī dažādība rezultējas iedzīvotājiem? Katrai ir citādāks izkārtojums, bieži vien, labi gribot, uzliek lieliem, mirdzošiem burtiem, bet tas ir tikai tāds labirints," stāsta Valsts kancelejas Tīmekļvietņu vienotās platformas projekta vadītāja Vita Vodinska.

Šī problēma nav tikai Latvijā, bet visā pasaulē, arī attīstītākajās Eiropas valstīs.

"Lielākoties valsts un pašvaldību mājaslapas ir ar ļoti smagu saturu. Tas ir saistīts ar pieeju, ka lapu, pirmkārt, aplūko no datora ekrāna, kur informācijas apjoms ir plašāks. Mēs fokusējamies uz to, lai piegādātu informāciju ātrāk, piemēram, ja gribat ātri pieteikties autovadītāja apliecības nomaiņai, lai to varētu izdarīt ātri un bez aiztures," norāda Eiropas Komisijas vecākais lietotāju pieredzes pētnieks un lietojamības eksperts Vlads Omete.

Valsts iestāžu serveri ir iekārojams hakeru mērķis. Ne tikai, lai izlaupītu datus, bet arī parazītiskas ieperināšanās nolūkos, lai slepeni gūtu peļņu – draudu un izaicinājumu, ar kuriem jātiek galā, ir ļoti daudz.

"Ja runā par serveru drošību, šobrīd aktuāla varētu būt kriptovalūtu iegūšana, serveri un mājaslapas tiek uzlauztas, lai uz viņiem uzstādītu programmatūru, kas ražo uz cita rēķina. Cits maksās par elektrību, serveriem," pauž informācijas drošības konsultants Agris Krusts.

Valsts iestādēm projekta laikā solīts atvieglot tīmekļvietņu pārvaldību, jo satura vadības sistēma visiem būs viena, līdz ar to, neskaidrību gadījumos vai mainoties darbiniekiem, būs iespējams konsultēties ar kolēģiem no citām iestādēm.

Tāpat arī ieviestas dažādas integrācijas iespējas, lai samazinātu darba apmēru, neradot jaunus moduļus, bet ņemot datus par vakancēm, iepirkumiem, pakalpojumiem no jau esošajām sistēmām. Projektu iecerēts pabeigt līdz šā gada beigām. Projekta budžets ir divi miljoni eiro. 85% segti no Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējuma.

Video: "TV3 ziņas" sižets

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO