Latvijas - Igaunijas robeža Valkā.

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Būtiski krities pieprasījums pēc braucieniem uz Igauniju ar autobusiem, jo liela daļa pasažieru atcēluši rezervācijas – cilvēki nevar atļauties pēc iebraukšanas Latvijā ievērot 14 dienu pašizolāciju, lai gan atklājas veidi, kā cilvēki var to apiet, vēsta raidījums "TV3 Ziņas".

Latvijas-Igaunijas robežšķērsošanas punktā Ainažos līdz ar prasību par pašizolācijas ievērošanu ieviešanu neviens neliek aizpildīt ne dokumentus pēc iebraukšanas Latvijā, kur tad cilvēks pavadīs pašizolāciju, ne ko citu, kā varētu domāt. Un cilvēki, kas vēlas šmaukties un apiet prasību par pašizolāciju, to praktiski spētu arī izdarīt.

"Robežkontrole nav atjaunota. Tas nozīmē, ka konkrēta robežpārbaude uz iekšējām robežām netiek veikta," pauda Valsts robežsardzes sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Pētersone.

Arī Valsts policija atzīst – speciāli tā nepatrulē Igaunijas pierobežā un nepārbauda nevienu no Igaunijas Latvijā iebraucošo privāto automašīnu. Līdz ar to policijai nav informācija, kur tiks ievērota pašizolācija un vai vispār to ievēros.

"Ja runājam par privāto transportu, tāda tiesiskā regulējuma nav, bet tas nenozīmē, ka tuvākajā laikā nebūs. Šobrīd pie tā tiek domāts, lai, kad cilvēki izturas vieglprātīgi, policija varētu pret tādām vērsties. (..) Šobrīd šis mehānisms vairāk darbojas uz cilvēku godaprātu," pauda Valsts policijas priekšnieka vietnieks Normunds Krapsis.

Taču var gadīties, kad Valsts robežsardze pierobežas zonā veic imigrācijas kontroli. Tas gan nenotiek katru dienu, bet izlases veidā. Tad gan no Igaunijas Latvijā iebraucošajām automašīnām ir jānorāda pašizolācijas vieta.

Iekšlietu dienesti būtu gatavi pastāvīgi uzraudzīt Igaunijas pierobežu, ja viņiem valdība to nozīmētu kā pienākumu.

"Ja šāda kontrole būtu nepieciešama vai šāds lēmums tiktu pieņemts, tad kopā ar robežsardzi resursu sadalītu un šādu kontroli veiktu," apliecināja Krapsis.

Arī Valkā un Valgā, kur it kā radīta izņēmuma zona un pāri robežai drīkst pārvietoties tikai konkrēto pašvaldību iedzīvotāji, izrādās – neviena valsts institūcija šo piederību nepārbauda.

Rodas tad jautājums – cik epidemioloģiski droša ir prasība par pašizolācija, ja šobrīd tās izpilde ir tikai uz cilvēku godaprātu.

"Saslimstība ārzemēs ir būtiski lielāka nekā Latvijā, tāpēc aicinām cilvēkus ļoti rūpīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot un atlikt visus nebūtiskos ceļojumus," pauda Veselības ministrijas komunikācijas speciālists Oskars Šneiders.

Taču, izrādās, starptautiskajiem pasažieru pārvadātājiem, kā situāciju izprot, piemēram, "Lux Express", nav tiesību vērst sankcijas pret pasažieriem vai izsaukt policiju, ja cilvēki pēc ierašanās Latvijā nevēlas sniegt informāciju par pašizolācijas vietu.

""Lux Express" nevar atteikt izkāpšanu no autobusa, ja pasažieris atsakās pildīt vai atdot dokumentu par pašizolāciju," sacīja "Lux Express" mārketinga vadītājs Sanders Sorumā.

Par pašizolācijas neievērošanu privātpersonām ir sods no 10 līdz 200 eiro. Juridiskām personām no 140 līdz 5000 eiro. Pagājušajā nedēļā uzsāktas 28 administratīvās lietvedības.

Video: "TV3 Ziņas" sižets

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO