Ilustratīvs attēls.

FOTO: Pixabay

Latvijā jau vairākus mēnešus norit pētniecība, kā Covid-19 blaknes bojā bērnu dzīves kvalitāti. Līdz šim noskaidrots, ka oža un garša var pazust līdz pat sešiem mēnešiem ilgi, vēsta raidījums "TV3 Ziņas".

Latvijā ar Covid-19 slimojuši 700 bērnu, kas ir aptuveni 16% no visiem koranavīrusa pacientiem. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) 65 bērni piedalījušies pētījumā par postvirālajiem simptomiem jeb ilgtermiņa sekām, kādas Covid-19 rada bērniem.

"Ožas un garšas zudums līdz pieciem un pat sešiem mēnešiem ilgi, – tādas sekas ir atsevišķiem Latvijas bērniem, kas Covid-19 izslimoja martā un aprīlī. Spēja saost un sagaršot vairumam gan daļēji atjaunojās pēc mēneša vai trim," norādīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu slimību klīnikas vadītāja vietniece Jana Pavāre.

Piemēram, var būt tā, ka izteikti jūt tikai kādas smaržas un citādāk nekā iepriekš. Var būt smaržas, kuras bērns vispār vairs nejūt. Līdzīgi ir arī garšu. Mājās gatavotie, iepriekš ēstie ēdieni var garšot citādāk. Tas vienā brīdī var būt psiholoģiski nomācoši un traucējoši.

Liela daļa Covid-19 izslimojušo bērnu mēnešiem ilgi kā sekas izjūt hronisku, spēcīgu nogurumu. Pat, pieceļoties no rīta, kad parasti jābūt možiem, bērni ir bez spēka. Nespēj kājām iet garākus posmus, nespēj vairs nodarboties ar līdzšinējiem hobijiem, kas prasa fizisku kustēšanos.

"Ir meitenīte, kas stāsta – mēģinājumā nogurst. Sākumā domāja, ka tas būs nedēļu, bet viņa arī pēc mēneša ir nogurusi, lai gan iepriekš viņa bija spējīga tolerēt stipri lielāku fizisko slodzi," stāstīja Pavāre.

Pētījumā analizētie Covid-19 pārslimojušie Latvijas bērni spiesti mēnešiem ilgi atteikties no sportošanas. Saglabājas sūdzības par migrējošām muskuļu un locītavu sāpēm, kuras ir grūti precizēt un aprakstīt.

Citiem bērniem kā Covid-19 postvirālās sekas ir periodiski paaugstināta temperatūra un ilgstošas galvassāpes.

Var būt zināmas koncentrēšanās grūtības vai grūtāk iemācīties kādus teksta apjomus vai dzejolīšus no galvas, tos var būt grūtāk atcerēties. Grūtāk koncentrēties mācību procesam. Tos sauc par kognitīvo funkciju traucējumiem. Tā ir šā vīrusa daba – atstāt ietekmi uz daudzām orgānu sistēmām, un viena no tām ir centrālā nervu sistēma. Ar to saistīti arī ožas traucējumi.

Pētījums par Covid-19 ilgtermiņa sekām bērniem nav noslēdzies, tas turpināsies vēl ilgāku laiku. Tāpēc Bērnu klīniskajā universitātes slimnīca joprojām aicina atsaukties tos vecākus, kuru bērni izslimojuši Covid-19. Vecākiem tā būs arī drošības garantija. Regulāri tiks pārbaudīts bērnu veselības stāvoklis – gadu vai vismaz divus.

Video: "TV3 Ziņas" sižets

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO