Turklāt vecums nav noteicošais, lielā mērā iespēja no smagā stāvokļa atgūties ir atkarīga no blakus saslimšanām un cilvēka organisma spējām cīnīties ar vīrusu. Turklāt šeit jāpiemin, ka ne visi pacienti, nonākot stacionārā, zina par iespējamām blakus saslimšanām.
"Ir pacienti, kurus mēs varam izglābt un tas ir atkarīgs no pacienta organisma resursa, ja tas ir pietiekams, tad arī atveseļošanās prognoze ir stipri labāka, jo ir vairāk blakus pataloģijas, jo šīs atveseļošanās rezerves pacientam ir zemākas. Mēs startējam ar tādu ārstēšanu, kas ir mazāk invazīva. Tad, ja tas stāvoklis progresē un resursa pietrūkst, mēs esam spiesti pielietot agresīvākas metodes, tai skaitā mākslīgo plaušu ventilāciju, tad skaidrs, ka arī prognoze ir stipri sliktāka," atklāja Šuba.
Vaicāts, cik liela ir iespēja izķepuroties pacientam, kuram ir nepieciešama mākslīgā plaušu ventilācija, mediķis neslēpj – invazīvā plaušu ventilācija ir pēdējais "salmiņš". Tāpēc ārsti nenogurstoši dara visu iespējamo, lai šī manipulācija nebūtu jāpielieto.
"Mēs cenšamies izmantot patiešam visu iespējamo citu resrsu, lai pacients lūdz invazīvajai nenonāktu. Protams, ka tad, kad mēs sākam pielietot jau invazīvo mākslīgo plaušu ventilāciju, tad tas nozīmē, ka visas iepriekšējās plaušu metodes ir izsmēlušas savu kapacitāti un mēs esam spiesti pielietot jau agresīvāku metodi. Te jautājums, protams, kurā etapā mēs pieslēdzamies, jo mēs jau arī apzināmies, ja pacientu ir jāslēdz pie mākslīgās plaušu ventilācijas aparāta, tad nu, attiecīgi, prognoze viņam ir ļoti sliktāka," stāstīja Šuba.
Ilgums, cik dienas Covid-19 pacienti pavada intensīvajā terapijā, ir ļoti atšķirīgs. Ir bijis gadījums, kad reanimācijā cilvēks pavada 23 dienas. Mediķi arī neslēpj bažas par situācijas pasliktināšanos, jo, pieaugot pacientu skaitam, var nepietikt resursu, lai palīdzētu tiem, kuriem slimība progresē un ir nepieciešama agresīvā ārstēšana.
"Es gribētu aicināt sabiedrību izturēties nopietni, jo šīs iespējas nav bezgalīgas. (..) Bieži vien saskaramies ar to, ka pacienti psiholoģisku apsvērumu dēl vēlas nonākt stacionārā. Īpaši es gribētu uzrunāt pacientus, ja var turpināt ārstēšanos mājās, to arī darīt, lai tās gultas, kas ir paredzētas smagāku pacientu ārstēšanai, nebūtu aizpildītas ar pacientiem, kuriem tas vēl nav nepieciešams," stāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule.
Pagaidām resursu gan pietiekot, bet šeit uzsvars uz vārdu pagaidām.
Madelāne norāda - pēc prognozēm, ja pacientu skaits pieaugs, tad iespējams sagaidīt to, ka medicīnas personāls slimos biežāk un vairāk, un vairāk nogurs. Tādējādi var gadīties problēmas ar personālu.
Speciālisti lūdz cilvēkus būt atbildīgiem – ne tikai bažās par to, ka veselības aprūpes sistēma varētu neizturēt slodzi, bet arī uztvert nopietni vīrusa bīstamību. Jāņem vērā, ka tiem cilvēkiem, kuri izķepurojas no vidēji smagas, vai smagas slimības izpausmes, ar infekcijas sekām ir jācīnās ilgi, pat vairākus gadus.
Video: "TV3 Ziņas" sižets