Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis.

FOTO: Zane Bitere/LETA

Plānotās vakcīnu piegādes dod lielas cerības, ka šonedēļ darbu varētu sākt arī citi lielie vakcinēšanas centri. Šonedēļ Latvijai vajadzētu saņemt aptuveni 70 000 vakcīnu. Vienlaikus arvien lielas bažas rada iedzīvotāju skepse par "AstraZeneca" vakcīnām. Eksperti gan visus pēdējā laikā publiskajā telpā izskanējušos pieļāvumus noraida, vēsta raidījums "TV3 Ziņas".

Ja šonedēļ Latvija saņems visas vakcīnu devas solītajā apmērā, raitas potēšanas nodrošināšanai būs jāatver lielie vakcinācijas centri, tā pirmdien sacīja Vakcinācijas projekta vadītāja Eva Juhņēviča. Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) norādījis, – šobrīd ir cerības, ka Lieldienu brīvdienās pieejamo devu būs tik daudz kā nekad.

"Šobrīd Latvijai tuvojas divas lielas vakcīnu piegādes, lielākas nekā ierasts. Atvestas 25 000 "Moderna" vakcīnu, ceram, ka rīt būs 43 200 "AstraZeneca" devu. Daudz vairāk nekā līdz šim – gandrīz 70 000. Tā ir puse, ko esam iepriekšējos trīs mēnešos saņēmuši," sacīja Pavļuts.

Tomēr ģimenes ārstus un ekspertus bažīgus dara pēdējā laikā publiski izskanējusī un ne visai patiesā informācija par "AstraZeneca" vakcīnu efektivitāti.

Infektologs Uga Dumpis visus apgalvojumus gan noraida: "Es personīgi dzīvē neesmu to dzirdējis, ka kāds tā interesētos par antivielām. Nav pēc vakcinēšanās jānosaka antivielas, tāpēc ir zinātniski pētījumi veikti jau uz 100 000 cilvēku, kur tiek noteiktas gan antivielas, gan celulārā imunitāte."

Dumpis uzsver, – Lielbritānijā ražoto vakcīnu iedarbība ir un par to neesot jābūt šaubām. Visas trīs patlaban Latvijā pieejamās vakcīnas ir vienlīdz labas, lai iedzīvotājus aizsargātu pret smagu saslimšanu ar Covoid-19 un samazinātu vīrusa transmisiju sabiedrībā. Un tieši šie rādītāji arī ir vieni no galvenajiem, kuri jāskatās – nevis tas, vai cilvēks var saslimt ar vieglu slimības gaitu.

"Lielbritānijā ir 10 miljoni vai pat vairāk vakcinēti ar konkrētajām "AstraZeneca" vakcīnām, rezultāti ir ļoti labi. Mēs redzam, ka Lielbritānijā saslimstība ir samazinājusies. Redzam, ka Latvijā ir vakcinēti sociālās aprūpes nami, un redzam, ir izdevies pasargāt iemītniekus no hospitalizācijas un attiecīgi arī mirstības. Visas šīs trīs Latvijā pieejamās vakcīnas pasargā cilvēku no nokļūšanas slimnīcā un nāves visās vecuma grupās," uzmanību vērsa infektologs.

Dumpis arī uzsver, – patlaban vienīgā atslēga uz izeju no pandēmijas ir plaša vakcinācija. Un kavēties nedrīkst, jo joprojām ikdienu slimnīcās ārstējas simtos mērāms Covid-19 sasirgušo skaits, no kuriem desmiti atrodas intensīvās terapijas nodaļās.

Video: "TV3 Ziņas" sižets

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO