FOTO: Ekrānuzņēmums no video

Vijciema čiekurkaltes tuvumā, netālu no Igaunijas robežas, zāģeri negaidīti sastapušies ar lāci, ziņo aculiecinieki.

Portāla "Apollo.lv" rīcībā nonācis video, kas strauji gūst plašu atbalsi sabiedrībā. Video autors nav zināms. Tiek ziņots, ka negaidītā satikšanās notikusies Vijciema čiekurkaltes tuvumā un video redzamie vīrieši ir zāģeri.

Video: Aculiecinieki dodas pie lāča

Videomateriālā redzams, kā divi vīrieši dodas tuvāk lācim, kurš laiski atpūšas uz nogāzta koka un nebaidās no satiktajiem cilvēkiem.

Viens no vīriešiem video min, ka lācis ir mielojies ar viņu pārtiku.

Kāds Vijciema pagasta iedzīvotājs portālam "Apollo.lv" min, ka jau pirms pāris nedēļām Vijciema čiekurkaltes apkārtnē manītas lāču pēdas.

Ko darīt, ja sastopies ar lāci?

Latvijā nav fiksēti gadījumi, kad savvaļas lāči uzbrūk iedzīvotājiem, tomēr pēdējos gados ir bijušas situācijas, kad savvaļas lāči no cilvēkiem nebaidās. 

Visos šajos gadījumos lāču drosme bija saistīta ar cilvēku rīcību - daļēji pieradinātu dzīvnieku palaišana savvaļā vai lāču regulāru piebarošanu.

Lauku apvidos, kur parādījušies lāči, noteikti jāpiedomā par to, kur un kā tiek novietoti atkritumi – urnām jābūt slēgtām, lai tās nepievilinātu savvaļas dzīvniekus. Vienlaikus jāuzmanās dravniekiem – lāču radītie postījumi bišu dravām var palielināties, ja savlaicīgi netiek veikti preventīvi pasākumi.

Sastopot lāci savvaļā, zvēra uzmanību prognozēt ir grūti, taču visticamāk reakcija būs bailes un mēģinājumi izvairīties no cilvēka. Ja tomēr gadās satikt lielo dzīvnieku, jāievēro daži padomi.

Lielākoties lācis vispirms cenšas pretinieku izzināt un nobiedēt. Ja cilvēks izturas nosvērti un mierīgi, dzīvnieks parasti atkāpjas. Lācim nedrīkst skatīties acīs, jo šādu rīcību tas uztver kā izaicinājumu, kas provocē uzbrukumu.

Satiekot dzīvnieku, kas gatavojas uzbrukt, jācenšas mierīgi atkāpties, nepagriežot dzīvniekam muguru. Noteikti nedrīkst pagriezties ar muguru pret zvēru un skriet projām, jo tas var izsaukt plēsēja instinktu, kad tam jāķer bēgošs medījums.

Lai izvairītos no sastapšanās ar lāci:

  • Pastaigas laikā turies uz meža takām un ceļiem;
  • Ar savu uzvedību netraucē citus dabas baudītājus un meža iemītniekus, bet laiku pa laikam uzkāp uz kāda zara, ierunājies vai iedziedies;
  • Rūpīgi vēro dabu sev apkārt, lai dzīvnieka klātbūtni varētu laikus pamanīt;
  • Ja mežā šķērso nepārredzamu vietu, tad pastiprināti liec par savu klātbūtni manīt.

Ja esi pamanījis lāci:

  • Netuvojies lācim, nemēģini to panākt vai aiztikt dzīvnieku vai tā mazuļus;
  • Iespējami ātri, bet neskrienot dodies prom no sastapšanās vietas;
  • Negriez lācim muguru – atkāpies atmuguriski;
  • Neskaties lācim acīs – dzīvnieks var to uztvert kā izaicinājumu;
  • Uzvedies klusi, līdz dzīvnieks turpina savas gaitas.

Seko mums arī Instagram un TikTok – uzzini visu pirmais!  

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO