Tukša mācību klase. Ilustratīvs attēls.

FOTO: BlurryMe/Shutterstock.com

Ja bērniem vēlamies kvalitatīvas un drošas mācības klātienē, bez skolēnu regulāras testēšanas neiztikt. Tāda ir Veselības un Izglītības ministrijas nostāja, kas šobrīd steidz darbu pie precīza algoritma, kā šo apjomīgo paraugu savākšanu un rezultātu apstrādi īstenot. Atbildes vēl nav, ko darīt, ja atsevišķu bērnu vecāki iestāsies pret testēšanu, vēsta raidījums "TV3 Ziņas".

Līdz mācību gada sākumam mazāk nekā mēnesis, bet nezināmā vēl daudz. Vai mācības varēs notikt klātienē, un, ja tā, tad kā pārliecināties par skolēnu veselību.

Tiek apsvērta skolēnu regulāra testēšana jeb skrīnings, bet, ja tikai viena audzēkņa vecāki ir pret, šādām klātienes mācībām nav pamata.

Skrīnings ar siekalu testiem jau veiksmīgi darbojas kopš februāra, bērnudārzu un skolu darbiniekiem ik nedēļu spļaujot trauciņos. Tas ļāvis izķert ne mazumu inficēto. Arī tādu, kuri paši to pat nenojauta, jo saslimšana noritēja bez simptomiem.

Ja rudenī mācības tomēr atsāksies klātienē, šādi testi paredzēti visiem nevakcinētajiem skolēniem.

Veselības un izglītības ministrijas vien prāto, kādus tieši testus un cik bieži veikt, kā arī apzina laboratoriju kapacitāti.

"Pašlaik sliecamies, ka tie varētu būt siekalu testi. Strādājam, lai ērti gan Rīgas, gan lauku bērniem.

41

Katrai skolai piesaistīta laboratorija, un tiks izziņots, kā notiks paraugu savākšana un rezultātu saņemšana," skaidroja Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka.

Ministrijas domā scenāriju gadījumiem, ja skolēnu vidū atklāsies inficētais. Bet krietni lielākas bažas rada vecāku reakcija.

Bērniem līdz 14 gadu vecumam šāda testa veikšanai jāsaņem vecāku piekrišana. Ja tādas nav, līdzīgi kā uz robežas, bērns jāuzskata par pozitīvu gadījumu.

"Ceru, ka tādu gadījumu nebūs, bet rīcības algoritmā domāsim, ko darīt, ja kāds neļauj testēties, jo tad nevaram runāt, ka mācības klātienē ir drošas. Jādomā, vai bērns mācās attālināti.

Kaut kāds risinājums jārod. Vecākiem jāsaprot, ka šī testēšana ir bērnu drošības interesēs. Izplatās Covid-19 delta variants, un, ja agrāk tas skāra bērnus mazāk, tad bērni tagad slimo ļoti smagi.

41

Neviens nezina, kādas būs sekas nākotnē. Tā nav Veselības ministrijas vai Izglītības un zinātnes ministrijas iegriba, bet tas ir par bērnu drošumu. Saņemt kvalitatīvu izglītību drošos apstākļos, viņus testējot," skaidroja Janka.

Lai skolēni nebūtu divreiz nedēļā jāmoka ar nepatīkamajām uztriepēm, ministrija sliecas izmantot siekalu testus.

Pedagogi gan aizkadra sarunās jau satraucas par to, kurš tos palīdzēs bērniem pareizi piepildīt, lai klapatas negultos uz viņu pleciem.

Laika visu nianšu atrisināšanai vairs nav daudz, tāpēc precīzu rīcības algoritmu sola pašās augusta beigās.

Tad arī gaidāms gala lēmums, vai pēc 1. septembra bērniem vecumā no 12 līdz 18 gadiem izklaides pasākumu apmeklēšanai vajadzīgie testi būs pieejami vien par maksu, kā tas jau šobrīd ir ar nevakcinētiem pieaugušajiem.

Augustā pusaudžiem vēl izdarīts izņēmums.

Video: "TV3 Ziņas" sižets

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO