FOTO: Ekrānuzņēmums no "TV3 Ziņas" sižets

Uz Baltkrievijas-Latvijas robežas irākiešu migrantu video redzams, kā viņi no zariem un plēvēm izveido nojumes nakšņošanai, taču nevaram par to pārliecināties, jo trešās puses netiek pielaiž Valsts robežsardzes darba netraucēšanai, vēsta raidījums "TV3 Ziņas".

Valsts robežsardzē pieņemts lēmums neizsniegt žurnālistiem atļaujas filmēšanai Baltkrievijas pierobežā, līdz ar to par tur notiekošo nevaram pārliecināties savām acīm. Un piekļuves liegums ir arī nevalstiskajām organizācijām, kas vēlētos palīdzēt. Viņu sagatavotās palīdzības pakas vispirms tiek nodotas robežsargiem, robežsargi tālāk nodod migrantiem.

Iestrēgušo migrantu vakar, 19. augustā, filmētajos video redzams – viņi no zariem un plēvēm uzcēluši nojumes nakšņošanai. Plēves sagādāja nevalstiskās organizācijas. Iekurti ugunskuri, lai sasildītos. Par cilvēku saziedoto sagādāti lietusmēteļi, siltais apģērbs un apavi.

Biedrības "Gribu palīdzēt bēgļiem" dibinātājs Egils Grasmanis sacīja: "Vakar mēs saņēmām ziedojumus 3300 eiro, šodien vēl 600 eiro. Cilvēki turpina ziedot."

Biedrībai Gribu palīdzēt bēgļiem kontakts ir ar 41 migrantu. No tiem 11 bērni. Grupā ir divi zīdaiņi, jaunākajam 10 mēneši. Ziedotāji sagādājuši autiņbiksītes un mazuļu pārtiku. Zem klajas debess uzturas jau 11 dienas. Migranti pirmo silto ēdienreizi par saziedoto naudu saņēma šodien.

"Patlaban mēģinām saprast, kā vislabāk nodrošināt, lai šī pārtika būtu silta. Ēdiens tiek organizēts no Daugavpils, un tas tomēr ir laiks, līdz aizceļo turp. 11:28 Piegādājam simts porcijas dienā, tur ir ne tikai šī grupa ar 41 cilvēku, ar kuru mums ir kontakts, bet ir vēl arī citas grupas, ar kuriem mums kontakta nav. Bet robežsardze viņiem nogādā arī šo silto ēdienu," teica Grasmanis.

Migranti atrodas tieši uz Latvijas-Baltkrievijas robežlīnijas. Viņus Baltkrievijā neielaiž, jo pretī baltkrievu spēki ar ieročiem rokās. Savukārt Latvija liedz migrantiem aizpildīt pieteikumus patvērumam, jo Lukašenko režīms apzināti īsteno cilvēku kontrabandu, radot migrantu plūsmu uz Latviju, Lietuvu un Poliju. To Latvijā uztver hibrīdkara sastāvdaļu atriebībā par sankcijām pret Baltkrieviju.

Šovakar Latvijas iekšlietu ministrija lūgusi premjeram Kariņam tomēr ļaut 14 personām veselības stāvokļa dēļ ienākt Latvijā un te uzturēties. Netiek izslēgts, ka tādu būs vairāk.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dmitrijs Trofimovs norādīja: "Patlaban notiek izvērtējums – gadījumā, ja kāda daļa no šiem cilvēkiem atbildīs kādiem no humanitārajiem apsvērumiem, tad mēs, protams, skatīsim iespēju šos cilvēkus aizturēt un ievietot Valsts robežsardzes aizturēto ārzemnieku centrā."

"Redzot, ka tur ir bērni un sievietes, domāju, ka mūsu valsts būtu spējīga uzņemt šos cilvēkus zem jumta un izvērtēt, vai viņiem pienākas patvērums," viņš sacīja.

Latvijas-Baltkrievijas pierobežu pirmdien uzraudzības vizītē ieradīsies klātienē vērtēt ANO bēgļu aģentūra. Nekas tāds iepriekš nav noticis. Tad arī varētu būt zināma viņu nostāja par Latvijas īstenoto taktiku. Fiksēt ANO Bēgļu aģentūras vizīti pierobežā nebūs ļaus žurnālistiem.

Video: "TV3 Ziņas" sižets

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE VIDEO