Auditā apšaubīts, vai garantijas un ārpus kārtas remontus jaunajiem transportlīdzekļiem tiešām veica "Alkom", jo darbi notika "Rīgas satiksmes" telpās. Daudz skaidrāki pārkāpumi ieraugāmi darījumos ar rezerves daļām. Pārbaudot rēķinus un sazinoties ar ražotājiem, VID konstatējis, ka vairākām rezerves daļām, tādām kā tahogrāfs, durvju vadības bloks, vilcēja dzinējs "Alkom", "Rīgas satiksmei" pārdod ar 20 līdz pat 50 procentu lielu uzcenojumu.
Ievērību pelna speciālā transportlīdzekļa tramvaja sliežu uzturēšanai – Unimog U423 darījums. "Alkom" to nopircis no Vācijas uzņēmuma "Zwiegoff" par turpat pusmiljonu eiro (493 816) . Tālāk pārdevis čehu "Škodai" ar 70 tūkstoš lielu uzcenojumu (556 300).
Bet "Rīgas satiksme" pēc mēneša no čehu kompānijas iegādājas to vēl par 160 tūkstošiem dārgāk (724 882). Finālā pašvaldības uzņēmums par tramvaju sliežu transportlīdzekli samaksā tikpat, cik aizsardzības ministrija par jaunu bruņutransportieri. Kopumā tā vērtība šai darījumu ķēdē pieauga par vairāk nekā 230 tūkstošiem. (231 066)
VID vērtē, ka "Rīgas satiksmes" darījumi ar 'Alkom" kā starpnieku bijuši fiktīvi. Auditori arī ir pārliecināti, ka "Rīgas satiksme" zināja par piedalīšanos nodokļu krāpšanas shēmās.
Arī starpnieks nebija izvēlēts nejauši, jo "Alkom" īpašnieks Krjačeks bija tolaik domē pārstāvošā spēka "Gods kalpot Rīgai" biedrs, uzskata VID. No "Rīgas Satiksmes" puses līgumus par tramvajiem un trolejbusiem ar čehiem parakstīja Leons Bemhens, Igors Volkinšteins, bet no Čehijas uzņēmuma vairākas amatpersonas, tai skaitā Vladislavs Kozaks.
Viņus un arī uzņēmēju Māri Martinsonu KNAB apcietināja 2018. gada nogalē aizdomās par korupciju tramvaja un trolejbusa iepirkumos. VID auditā aprakstītie darījumi ar "Alkom Trans" pievienoti arī šajā KNAB lietā.
"Kā jau norādīja VID, auditori neatzīst šos darījumus. Tie darījumi nebija nepieciešami, un tas uzcenojums nebija pamatots. Un ar to uzskatāmo piemēru mēs redzējām, ka sadārdzinājums ir četras reizes. Mēs skatāmies, kur nauda aiziet tālāk un notiek sadarbība ar ārvalstīm.
Tas, kas tiek prasīts no dažādām ārvalstu bankām, tie konti, kuros tiek analizētas finanšu plūsmas. Un tiek meklēts gala saņēmējs. Un kur tā nauda aiziet. Un, vai viņa atgriežas Latvijā kādai no amatpersonām.
Daļa informācijas ir saņemta no Kipras, Polijas un Apvienotās karalistes, bet joprojām tiek gaidīta informācija no tām jurisdikcijām, kur nauda tika aizskaitīta – Ķīnas tautas republika, Honkonga," komentē KNAB 2. pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Andrejs Lisenko.
Nodokļu shēmās lielākoties figurē "Gods kalpot Rīgai" biedri vai ar bijušo Rīgas vicemēra Ameriku saistīti cilvēki. Daļa aizdomās turēto izmeklēšanas laikā miruši. Akcionāra pārstāvis "Rīgas satiksmē" pieļauto pārkāpumu un iespējamo noziegumu laikā bija Rīgas mērs Nils Ušakovs:
"Atbildēt uz jūsu jautājumu varu, tikai vadoties no ziņām, kas izskanēja medijos.
Man ir grūti iedomāties, kā kapitāldaļu turētāja pārstāvis jebkurā valsts, pašvaldības vai privātajā uzņēmuma var uzņemties jebkāda veidā atbildību par to, kas notiek ar apakšuzņēmumiem, ar kuriem kādam no meitas uzņēmumiem ir bijušas attiecības."
Sākoties kriminālizmeklēšanai "Rīgas satiksmē", Ameriks no sava posteņa atkāpās, Ušakovu no mēra amata atstādināja pašvaldības lietu ministrs. Gan Ameriks, gan Ušakovs kandidēja Eiroparlamenta vēlēšanās un abi patlaban ir deputāti Eiropas Parlamentā.
VID auditā vērtēti arī uzņēmuma līgumi ar aptuveni pussimt "Rīgas satiksmes" konsultantiem. Nekā personīga jau ir stāstījis, ka vairākus tūkstošus mēnesī par izdomātiem darbiem saņēma Saskaņai un GKR pietuvinātie, arī daži domes deputāti un pat Rīgas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs.
"Rīgas satiksmes" jaunā vadība par uzņēmumam radītajiem zaudējumiem šo uzņēmuma līgumu sakarā vērsusies tiesā pret iepriekšējiem valdes locekļiem.
Video: raidījuma "Nekā personīga" sižets