Covid-19 sertifikāta pārbaude uzrādot to kopā ar transportlīdzekļa vadītāja un studenta apliecību.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Aplūkojot pēdējā laika tendences Covid-19 sasirgušo sakarā, var novērot, ka saslimstība palielinājusies gan vakcinēto, gan nevakcinēto cilvēku vidū. Kāpēc ir jēgpilni saglabāt zaļo un sarkano režīmu? Atbild Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

"Vakcinētie cilvēki slimo nedaudz retāk. It sevišķi, ja cilvēks ir saņēmis balstvakcīnu, iespēja inficēties un saslimt ar simptomiem ir daudz zemāka. Tātad vakcīnas darbojas," skaidro Perevoščikovs.

"Būtisks ir jautājums, kā slimo vakcinēti un nevakcinēti cilvēki. Neapšaubāmi vakcinētie cilvēki, pat ja inficējas un slimo, tad vieglāk.

36

Vieglākas saslimšanas gadījumā vīrusa izdalīšana arī ir mazāka."

Tāpat SPKC speciālists norāda: ja cilvēks slimo vieglāk, tas nozīmē, ka cilvēks pavada mazāk dienu ārstējoties un neveicot savus darba pienākumus.

"Tas kopumā liecina, ka vakcinētiem cilvēkiem ir mazāka iespēja ietekmēt ekonomiku," uzsver Perevoščikovs.

36

"Manā skatījumā vakcinētajiem cilvēkiem ir jābūt lielākām iespējām salīdzinot ar nevakcinētajiem, bet es domāju, ka šeit daudz svarīgāk ir skatīties uz balstvakcinācijas pusi," skaidro speciālists. Balstvakcinācija ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē patlaban pasargā cilvēkus no inficēšanās ar Covid-19.

Jau vēstīts, ka tuvākajās dienās ar Covid-19 varētu inficēties līdz pat deviņiem un desmit tūkstošiem cilvēku dienā, pirmdien, 24. janvārī, preses konferencē norādīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule.

Cipule atgādina, ka iepriekšējā nedēļā inficēšanās ar Covid-19 konstatēta pieciem līdz sešiem tūkstošiem cilvēku dienā, taču tuvākajās dienās skaits varētu augt līdz pat deviņiem, desmit tūkstošiem inficēto.

Viņa gan vērsa uzmanību, ka absolūti lielākā daļa pacientu slimos mājas apstākļos. Tiem, kuriem nepieciešama padziļināta ārstēšana, vispirms ir jāvēršas pie ģimenes ārsta, taču kritiskās situācijās dzīvības un veselības apdraudējuma gadījumā jāvēršas NMPD.

Pagājušajā nedēļā Covid-19 gadījumu skaits Latvijā pieaudzis par 99,1%, teju divas reizes pārsniedzot saslimstības apmēru, kāds bija rudens perioda saslimstības pieauguma augstākajā punktā, žurnālistiem pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Pagājušajā nedēļā arī sasniegts līdz šim augstākais pozitīvo Covid-19 testu īpatsvars. Aptuveni katram piektajam jeb 21,9% testēto rezultāts bijis pozitīvs, kas ir ievērojami vairāk nekā rudens saslimstības viļņa laikā, kad augstākais pozitīvo testu īpatsvars bija 13,8%. Saslimstība augusi visās vecuma grupās, taču visvairāk tieši 10-19 gadus veco iedzīvotāju vidū. Ievērojams saslimstības pieaugums esot novērots arī bērnu vecumā līdz deviņiem gadiem vidū.

Perevoščikovs faktu, ka bērni šobrīd slimo visvairāk no visām vecuma grupām, skaidroja ar to, ka šajās vecuma grupās tiek veikta skrīninga testēšana. Tāpat eksperts uzsvēra, ka omikrona paveids izplatās straujāk nekā līdzšinējie paveidi, ātri inficējot personas slēgtos kolektīvos.

"Ja mums iepriekšējo septiņu dienu laikā gadījumu skaits ir dubultojies un pagaidām nav pazīmju, ka slimības izplatība varētu mazināties, tas nozīmē, ka šobrīd dienā tie varētu dubultoties līdz aptuveni 9000 gadījumu,"

36

pieļāva epidemiologs.

Pagājušajā nedēļā saslimstība pietiekami intensīvi esot augusi arī personu vecumā virs 20 gadiem vidū. Saslimstības rādītājs palielinājies arī personu vecumā virs 60 gadiem vidū, taču šo pieaugumu epidemiologs pagaidām raksturo kā lēnu. Pēc viņa paustā, riska grupu saslimstība pagaidām nerada pārāk lielu pārslodzi slimnīcām, taču eksperts aicināja ņemt vērā, ka arī iepriekšējos viļņos Covid-19 sākumā izplatījās sociāli aktīvo grupu vidū.

Kopumā 4824 jeb 15% no pagājušajā nedēļā atklātajiem Covid-19 gadījumiem tika atklāti izglītības iestāžu skrīningā, kamēr 26 923, proti, atlikušie 85% - pārējos izmeklējumos. Līdz ar to aizvadītajā nedēļā pieaudzis klašu īpatsvars, kurās atklāj Covid-19. Gada otrajā nedēļā tika ziņots par aptuveni četrām no 100 klasēm, kur konstatēta inficēšanās, bet nedēļu vēlāk Covid-19 atklāts jau aptuveni deviņās klasēs no 100 pārbaudītajām.

Balstoties novērojumā, ka šobrīd saslimšanas gadījumu skaits dubultojas ik pēc septiņām dienām, epidemiologs izteica prognozi, ka šonedēļ, iespējams, tiks atklāti kopumā vairāk nekā 63 400 Covid-19 gadījumu jeb aptuveni 9070 gadījumi dienā.

Taču situācija stacionāros nepasliktinās tikpat strauji, cik gadījumu skaits. Pēc epidemiologa paustā, pagājušās nedēļas laikā gadījumu skaits stacionāros pieauga par 22%, slimnīcās nonākot 5% no visiem jaunatklātajiem gadījumiem, kamēr nāves gadījumu skaits samazinājās par 9%.

Perevoščikovs skaidroja, ka pacientu ar Covid-19 kā pamatdiagnozi slimnīcās ir mazāk, taču eksperts pieļāva, ka situācija var mainīties, līdzko infekcija sāks vairāk cirkulēt riska grupās.

Pagājušajā nedēļā, pēc eksperta paustā, turpināja pieaugt arī atkārtotas inficēšanās ar Covid-19 gadījumu skaits.

Jau ziņots, ka šodien koalīcijas sadarbības padomes sēdē tiks rosināta diskusija par turpmākajiem soļiem saistībā ar sociālo distancēšanos Covid-19 ierobežošanai, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Viņš atzina, ka situācija ar Covid-19 izplatību Latvijā ir atbilstoša iepriekš izteiktajām prognozēm.

"Tas, kas šobrīd ir būtiskākā atšķirība no gaidāmā, ir, ka situācija slimnīcās nav mainījusies vēl tik būtiski, kā tika gaidīts. Tam droši vien ir virkne iemeslu, tostarp tas, ka pastiprināti slimo bērni un jaunieši, tā ir ļoti liela daļa no inficētajiem, līdz ar ko mēs slimnīcās efektu neieraugām," skaidroja politiķis.

Video: VM preses konference, kāda šobrīd ir epidemioloģiskā situācija Latvijā

Seko mums arī Instagram un TikTok – uzzini visu pirmais!  

Tagad mēs esam arī Telegram!