Briseles trijotne Ždanoka, Deilija un Volless aktīvi iesaistījusies arī kāda Lietuvas sabiedriskā aktīvista aizstāvībā.
2017. gadā par spiegošanu Maskavas labā aizturēja bijušo Lietuvas ārlietu ministrijas darbinieku, vēlāk Viļņas vicemēru un radikāli kreisās organizācijas "Sociālistiskā tautas fronte" līderi Aļģirdu Palecki.
Izmeklētāji pierādīja, ka viņš vienojies ar vairākām personām Krievijā, tajā skaitā Krievijas Federālā drošības dienesta darbinieku, ka tiks vākta jebkāda informācija, kas saistīta ar tā saucamo OMON lietu.
Tobrīd Lietuvā tiesāja bijušo omonieti, kurš tika vainots 1991.gada janvāra asiņainajos notikumos. Izmeklētāji noskaidrojuši, ka Krievijas pusi interesēja ziņas par lietas izskatīšanā iesaistītajiem tiesnešiem, prokuroriem un ekspertiem, tai skaitā par viņu dzīvesvietām. Visticamāk, lai atrastu informāciju, ar ko lietā iesaistītos diskreditēt un omonieša tiesu izgāzt.
Tajā pašā laikā Krievijas Izmeklēšanas komiteja ierosināja krimināllietu pret Lietuvas prokuroriem un tiesnešiem, kas strādāja ar 13. janvāra lietu par "tīšu netaisnīga sprieduma pieņemšanu", kā arī "Krievijas pilsoņu nelikumīgu kriminālvajāšanu".
Spiegošanas lietā atklātas arī Palecka saistības ar partiju "Vienotā Krievija", ar kuras slēptu palīdzību Paleckis varētu startēt Lietuvas pašvaldību un Seima vēlēšanās.
Pagājušā gada 27. jūlijā Šauļu apgabaltiesa atzina Palecki par vainīgu spiegošanā Krievijas labā un piesprieda viņam sešu gadu cietumsodu. Bet šogad 6. maijā Lietuvas Apelācijas tiesa nolēma atstāt šo sodu spēkā.
"Tas ir sūd* fašisms. Lūk, tas ir īstens fašisms Eiropas Savienībā. Kad bez jebkādiem pierādījumiem… Bez jebkādiem pierādījumiem, kas būtu uz galda, atnāk policisti un izpilda fašistiska režīma pavēles. Bez pierādījumiem," norādīja Paleckis.
Īsi pirms nogādāšanas ieslodzījuma vietā Paleckis 9.maijā savus līdzjutējus sveica ar dziesmu.
Rīgas domes deputāts Jakovs Pliners teica: "Es zinu, ka mana partija iestājas par demokrātiju. Man nav zināmi pierādījumi, ka viņš patiešām ir spiegs, un Krievu savienība aizstāv šo cilvēku."
Raidījums šonedēļ vairākas dienas centās satikt aktīvistus no Tatjanas Ždanokas vadītās Latvijas Krievu savienības birojā Rīgā Klusajā centrā. Kā liecināja mūsu novērojumi, birojā atradās vairāki cilvēki, bet ar žurnālistiem neviens runāt nevēlējās.
Arī Tatjana Ždanoka uz telefona zvaniem neatbildēja.
Pēdējo dienu notikumus ap tā saucamo Uzvaras pieminekli Ždanoka centusies izmantot arī darbībām pret Latviju Briselē. Viņas nonākšana policijas busiņā aiz restēm šonedēļ plaši iztirzāta Eiropas Parlamentā.
Rīgas domes deputāts Miroslavs Mitrofanovs sacīja: "Mēs noteikti pieteiksim jaunas protesta akcijas. Noteikti. Mēs atradīsim legālu formu, lai sarīkotu protestu. Šobrīd Rīgas dome lemj par pieminekļa nojaukšanu."
"Protesta akcija pret šo lēmumu tika aizliegta. Divus organizatorus, arī mani pašu, aizturēja policija. Latvijas varas iestādes slēpjas aiz notikumiem Ukrainā. 9. maijā Rīgā tūkstošiem cilvēku atnesa puķes pie mūsu pieminekļa. Bet pilsētas vadība nakts laikā iznīcināja ziedu paklāju ar traktoru. Tas ir nepieņemami," teica Ždanoka.