Video: Raidījuma "Nekā personīga" intervija ar mācītāju, kurš kopā ar Čūsku salas aizstāvjiem 43 dienas pavadīja okupantu gūstā
26. februāra rītā kuģis pietauvojās pie Čūsku salas. To sagrāba okupantu armija un sāka pārbaudes. Stāstam par mirušo glābšanas operāciju krievi nenoticēja un mācītājus arestēja aizdomās par spiegošanu.
Kuģa apkalpe un mācītāji ar krievu kuģi tika aizvesti uz Sevastopoli. Tur vairākas dienas pratināti krievu jūras spēku ieslodzījuma vietā. Vēlāk Maskavas propagandas televīzijas demonstrēja, kā ar šo pašu kuģi uz ieslodzījuma vietu atvesti Čūsku salas robežsargi un karavīri.
Melnās jūras flote ar cieņu izturējās pret Ukrainas robežsargu lēmumu. Tika izveidots drošības koridors, lai viņus izvestu no kaujas darbības vietas.
Visiem tika atņemtas privātās mantas, noņemti pirkstu nospiedumi un FSB veica pratināšanas. Pret mācītājiem tika ierosinātas krimināllietas par spiegošanu. Pēc četrām dienām visi tika salādēti kravas lidmašīnā un četras stundas vesti nezināmā virzienā.
Tur piecas dienas ilgas pratināšanas, ņirgāšanās un sišanas. Tālāk visi transportēti uz ieslodzījuma vietu Krievijā Starijoskolas pilsētā Belgorodas apgabalā. Tur bijuši vissmagākie apstākļi.
Čokovs stāsta: "FSB mani nesita. Mani sita specvienība. Kuri vadāja mūs no vienas vietas uz citu. Veda uz pratināšanām. Un pa laikam sita. izveda pastaigā. Mums piecas līdz desmit minūtes pastaigu kamerā ļāva elpot svaigu gaisu.
Un vienkārši bez jebkāda iemesla pienāca specvienības karavīrs, paņēma mani šādi un iemauca ar celi no visa spēka. Pa mugurkaulu šeit. Nokritu un piecelties nevaru.
Blakus stāvēja Leonīds un Vaņa (mācītāji). Gribēja palīdzēt. "Nedrīkst viņam palīdzēt!" Pienāca pavadonis, kurš nebija no specvienības, redzēja, ka nevaru piecelties. Pacēla mani un teica: "Skriešus uz kameru!" Atnācu uz kameru, apsēdos un raudu. Man vienkārši tek asaras. Par ko tu, krievu karavīr, mani sit?"
Viens no mācītājiem tika ievietots karcerī. Šobrīd pēc atbrīvošanas viņam ir ļoti nopietnas veselības problēmas.
Kapelāns turpina: "Viņu piesēja, izģērba, lēja virsū aukstu ūdeni, sita pa… Ja cilvēks čurā asinis. Sakiet, lūdzu… Viņš zaudēja 15-20 kilogramus. Katrs no mums novājēja. Zupa bija skābēti kāposti ar ūdeni, bet otrajā bija sālīti skābēti kāposti bez ūdens.
Dažreiz deva kādu nezināmas izcelsmes putru un nezināmas izcelsmes maizi. Kad notika mūsu apmaiņa…
Stādieties priekšā - šobrīd es jau esmu atkopies. Bet, kad notika apmaiņa un teica, lai novācam matraci, es ņēmu matraci, bet to vienkārši nespēju pacelt.
Man tas šķita tik smags. Man vienkārši nebija spēka. Mēs gūstā bijām 43 dienas. Un mūs apmainīja. Paldies Dievam, ka mūs apmainīja. Pirmos "Safīra" komandu, tad kaujiniekus apmainīja. Mūs apmainīja kā trešos."
Glābšanas kuģi "Safīrs" nolaupījuši okupanti, izdemolējuši un nozaguši visu, ko varēja aiznest. Pēc tam ar Turcijas palīdzību to izdevies atgriezt Ukrainā. Šobrīd glābēju kuģis ir atkal salabots un turpina strādāt Odesas reģionā.